Bóle w obrębie miednicy.

Dolegliwości bólowe w obrębie miednicy nie są normalnym zjawiskiem i wypadałoby, by ginekolog Gdańsk Orunia ustalił, co może być ich przyczyną. W większości przypadków bóle w tym rejonie mają miejsce w czasie miesiączki, przez co wielokrotnie są bagatelizowane. Jest to o tyle niebezpieczne, ponieważ przyczyną bólu nie musi być miesiączka, za taki stan mogą odpowiadać chociażby choroby układu moczowego, naczyniowego czy też kostno-stawowego. W okresie ciąży ból ten jest spowodowany naturalnym rozluźnieniem mięśniowym tamtych miejsc, będącym normalnym objawem ciąży. Jeżeli jednak bóle pojawiają się często, nie są związane z ciążą – winny być niezwłocznie zdiagnozowane.

Najprostszą przyczyną do zweryfikowanie jest stan zapalny układu moczowo-płciowego. Poza dolegliwościami bólowymi pojawiają się także nieregularne krwawienie, upławy a także występuje gorączka. Wdrożenie procesu leczniczego jest bardzo istotne, jego zaniedbanie może skutkować występowaniem powikłań, takich chociażby jak stany zapalne w formie przewlekłej.

Jako inne przyczyny bólów miednicowych ginekolog Gdańsk Orunia wymienia chociażby endometriozę, chorobę nowotworową, mięśniaki macicy czy też dość rzadkie zjawisko, jakim jest zespół przekrwienia miednicy. W początkowej fazie pojawienia się mięśniaków macicy pacjentka nie odczuwa żadnych dolegliwości, dopiero gdy mięśniak urośnie, zaczynają się pojawiać dolegliwości bólowe a także wrażenie występowania ciała obcego w podbrzuszu. Choroby nowotworowe (głównie rak szyjki macicy czy też rak trzonu macicy) charakteryzują się, poza dolegliwościami bólowymi, krwawieniem podczas stosunku czy też nieregularnego krwawienia. W przypadku wystąpienia tych objawów zazwyczaj ginekolog Gdańsk Orunia ma już do czynienia z zaawansowanym stadium choroby.

Ostatnim, równie prawdopodobnym sprawcą dolegliwości bólowych w obrębie macicy może być zespół przekrwienny. Polega on na poszerzeniu się żył przymacicznych i okołojajnikowych. Problem ten zazwyczaj dotyka kobiety, które już kilkukrotnie rodziły dzieci. W tym wypadku często jedynym efektywnym sposobem leczenia jest zamknięcia poszerzonego naczynia przy wykorzystaniu radioterapii inwazyjnej. Jak widać, przyczyn może być wiele, jednakże bez solidnego procesu diagnostycznego często nie ma sposobności na jednoznaczne wskazanie jednostki chorobowej odpowiadającej za pojawienie się tego rodzaju dolegliwości a co za tym idzie wdrożenie odpowiedniego leczenia, podnoszącego komfort życia pacjentki a także poprawienia jej stanu zdrowia.