Czy kryształowy aparat na zęby jest dobry dla każdego?

W gabinetach ortodontycznych można skorzystać z różnych rodzajów aparatów ortodontycznych. Do wyboru są także aparaty kryształowe, które wykonane są z czystego szafiru. Czy taki aparat będzie dobrym wyborem dla każdego?

 

Głównym celem leczenia ortodontycznego jest nadanie zębom atrakcyjnego wyglądu i poprawa ich zdrowia. Wady zgryzu mogą być poważnym problemem dla wielu osób – zarówno tych młodszych, jak również starszych. Przez założenie aparatu można uniknąć wielu poważnych chorób, a nawet wypadnięcia zębów, a przy tym zadbać o estetykę swojego uśmiechu.

 

Korekta zgryzu może odbywać się z wykorzystaniem standardowych aparatów metalowych, które składają się z metalowych zamków naklejanych na zęby. Do wyboru są także aparaty estetyczne, które można podzielić na porcelanowe (ceramiczne) oraz na kryształowe.

 

Skupmy się tutaj na jednym ich typie, a mianowicie na aparatach kryształowych. Czy będą dobrym wyborem dla każdego?

 

Aparat kryształowy – przejrzysta estetyka

Do produkcji stałych aparatów kryształowych wykorzystuje się czysty szafir. To minerał, który wyróżnia się dużą trwałością i wytrzymałością, a także wysoką przejrzystością. W rezultacie kryształowy aparat na zęby http://dobryortodontawarszawa.pl/aparat-na-zeby-krysztalowy.php ma krystaliczny wygląd i prezentuje się jak diamenty na zębach.

 

W użyciu znajdują się aparaty kryształowe ligaturowe, czyli wymagające zakładania gumek – ligatur na zamki, a także zamki bezligaturowe – samoligaturujące, typu Damon, które mają specjalne zamki z zatrzaskami, dlatego nie ma potrzeby używania gumek.

 

Aparat kryształowy – dobry dla każdego?

Aparaty kryształowe są tak samo efektywne w leczeniu wad zgryzu jak inne rodzaje aparatów.

 

Często można spotkać się z przekonaniem, że kryształowy aparat na zęby nie będzie dobry w przypadku większych wad, ale wysokiej klasy aparaty w połączeniu z doświadczeniem ortodonty są w stanie dać spektakularne efekty w każdym przypadku.

 

Aparaty te są chętnie wybierane przez osoby, którym zależy na estetycznym wyglądzie swojego uśmiechu, mogą dodatkowo dać więcej pewności siebie. Aparat nie przyciąga wtedy tak bardzo uwagi jak ten metalowy.

 

Warto jednak zaznaczyć, że kryształowy aparat na zęby nie będzie prezentował się atrakcyjnie na wszystkich zębach. Przede wszystkim jest on rekomendowany dla osób, których odcień zębów jest bielszy. Wtedy kryształ idealnie podkreśla biel i sprawia, że uśmiech jest jeszcze piękniejszy.

 

Gdy zęby mają nieco żółtawy odcień, wtedy kryształowy aparat na zęby nie będzie już tak ładny. Kryształ nie będzie prezentować się tak przejrzyście, ponieważ spod niego będzie przebijać naturalny kolor zębów.

 

Dla osób, które nie mają uzębienia w kolorze bieli, polecane są aparaty porcelanowe. Niektórzy producenci oferują je również w różnych kolorach, dlatego można dopasować je indywidualnie do wyglądu uśmiechu.

 

Ile kosztuje kryształowy aparat na zęby?

Ceny związane z założeniem aparatu kryształowego są zależne głównie od samego kosztu aparatu, ale również na ogólny koszt związany z leczeniem ma wpływ polityka cenowa gabinetu ortodontycznego.

 

Sam kryształowy aparat na zęby to wydatek od około 1200 do nawet 3000 złotych za jeden łuk zębowy, czyli za łuk górny albo dolny. Najczęściej zakłada się dwa łuki, dlatego koszt ten należy pomnożyć.

 

Cena wizyt jest to na ogół od 50 do 200 złotych. Przeważnie ortodontę trzeba odwiedzić raz na miesiąc, a w późniejszych etapach leczenia raz na 1,5-2 miesiące.

 

Zatem założenie aparatu kryształowego może podwyższyć koszt leczenia ortodontycznego o około 2000-4000 złotych w porównaniu do zastosowania zwykłego aparatu metalowego.