Czym jest taryfa celna?

Firma Rusak to specjaliści w zakresie obsługi celnej, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem są w stanie pomóc przedsiębiorcom działającym w bardzo zróżnicowanych gałęziach gospodarki. W zakresie naszych działań znajduje się między innymi doradztwo, które pozwoli Państwu zaznajomić się z różnego rodzaju pojęciami oraz aspektami prawnymi – dowiedziecie się jakie wymogi stawiają przed Waszą firmą przepisy celne i w jaki sposób należy się do nich dostosować. Objaśnimy pojęcia, zaczynając od taryfy celnej – jest to jedna z najważniejszych kwestii, z którą należy się zapoznać w zakresie obsługi celnej.

Czym jest taryfa celna?

Mówiąc skrótowo – jest to urzędowy wykaz towarów oraz grup towarów, które podlegają ocleniu wraz ze stawkami celnymi. Jest to niezwykle istotny wykaz, który daje możliwość określenia sposobu ustalania wartości celnej, a do tego zawiera wykaz towarów, których przewożenie z jednego kraju do drugiego jest zabronione. Stawki celne mogą być wyrażane w bardzo zróżnicowany sposób – procentowo, kwotowo, procentowo i kwotowo, a także procentowo lub kwotowo. Warto wiedzieć, że to właśnie taryfa celna w dużej mierze charakteryzuje politykę kraju w zakresie handlu zagranicznego i ma ogromne znaczenie dla prowadzenia transportu pomiędzy krajami.

Taryfa celna a stawki celne

W kontekście taryfy celnej, bardzo ważnym zagadnienie są również stawki celne, o których warto powiedzieć nieco więcej. W naszym kraju obowiązuje kilka rodzajów stawek celnych: konwekcyjne, autonomiczne, preferencyjne i obniżone, które stosuje się w różnych sytuacjach i w przypadku zróżnicowanych towarów. Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje tzw. Wspólna Taryfa Celna, gdzie zawarte zostały stawki wspólne dla krajów Unii Europejskiej i warunki dotyczące eksportu oraz importu. Jeżeli więc prowadzicie Państwo przedsiębiorstwo transportowe, logistyczne czy produkcyjne, które ma do czynienia z procedurami celnymi, warto byście dowiedzieli się nieco więcej na temat ważnej kwestii, jaką jest taryfa celna.

 Chcesz wiedzieć więcej – zapraszamy do kontaktu!

Jako specjaliści w tej dziedzinie, jesteśmy w stanie zapewnić Państwu kompleksowe wsparcie w zakresie wyjaśniania zawiłych kwestii wiązanych z przepisami celnymi oraz wyjaśnienie wszelkich pojęć, które musicie znać, by Wasza działalność była prowadzona w sposób sprawny i efektywny. Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną internetową oraz kontaktu – działamy już od 30 lat, więc doskonale wiemy jak spełnić Państwa oczekiwania i zaradzić posiadanym przez Was problemom.