Endometrioza

W ginekologii wiele jest chorób, których podłoże nie zostało do końca odkryte. Jak przyznaje ginekolog Gdańsk Orunia, jedną z takich chorób jest endometrioza. Charakteryzuje się ona wystąpieniem endometrium ( komórki błony śluzowej macicy) poza jamą macicy. Reagują one na zmiany hormonalne, powodując niezwykle dokuczliwe objawy. Występowanie guzków, zbliznowacenia i zrosty, mikrokrwawienia, a także zaburzenia w strukturze anatomicznej macicy.

Szacuje się, iż choroba może mieć podłoże nie tylko genetyczne, lecz także do endometriozy może pochodzić na podłożu środowiskowym czy też być efektem zaburzeń autoimmunologicznych. Jedynym pewnikiem, jaki ustaliła współczesna medycyna, jest fakt, iż czynnikiem inicjującym pojawienie się endometriozy jest proces zwany wstecznym miesiączkowaniem, polegający na przenikaniu krwi miesiączkowej do jamy otrzewnowej połączone z zagnieżdżeniem się w niej endometrium. Zdarza się jednak, iż u kobiet cierpiących z powodu endometriozy nie zaobserwowano wstecznego miesiączkowania, jak twierdzi ginekolog Gdańsk Orunia, może za to być odpowiedzialnych kilka innych jednostkach chorobowych, nakładających się nawzajem.

Z jakim zagrożeniem związana jest endometrioza? W dużej części przypadków prowadzi do niepłodności, znacznego obniżenia komfortu życia poprzez przewlekłe dolegliwości bólowe. Choroba owa dotyka co dziesiątą kobietę, czy czym jest wykrywana głównie z powodu innych chorób, takich jak bóle miednicowe czy też przy diagnostyce niepłodności. Czynnikiem, który może mieć wpływ na występowanie choroby jest między innymi wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki czy też krótsze niże dwadzieścia siedem dni cykle miesiączkowe.

Jakie dolegliwości mogą wskazywać, iż mamy do czynienia z endometriozą? Jak nas informuje ginekolog Gdańsk Orunia, podstawą są dolegliwości bólowe, trwające przez kilka miesięcy, dyspareunia (pojawienie się dolegliwości bólowych podczas stosunku). Dolegliwości bólowe pojawiające się w obrębie okołomiednicowym są niezależne od etapu cyklu miesiączkowego. Rzadziej dochodzi do dolegliwości ze strony innych układów, takie chociażby jak biegunki, wzdęcia, częstomocz czy też zespół parć naglących. W procesie diagnostycznym poza badaniem ginekologicznym wdraża się również diagnostykę obrazową, w znacznej części opartą na wykonaniu badania ultrasonograficznego, zarówno poprzez pochwę jak i poprzez odbytnicę. Diagnostykę można rozszerzyć także badanie laparoskopowe.