Swędzenie sutków objawem choroby?  

Czy są choroby objawiające się w sposób bardzo nietypowy? Tak! Jak przyznaje ginekolog Gdańsk Orunia, jednym z nietypowych objawów chorobowych jest swędzenie sutków. Przyczyn może być wiele, począwszy od takich jak korzystanie z bielizny wypranej w nieodpowiednich detergentach, kosmetyków drażniących skórę, poprzez wahania hormonalne bądź zakażenia bakteryjne, na chorobach o podłożu nowotworowym kończąc.

Pierwszym krokiem w przypadku pojawienia się swędzenia sutków logicznym wydaje się wyeliminowanie przyczyn prozaicznych. Odstawienie kosmetyków mogących podrażnić skórę a także zmianę środka piorącego to podstawa. Nie można jednak liczyć, iż poprawa pojawi się w ciągu kilku godzin. Warto dać sobie krótki czas na zweryfikowanie, czy to właśnie któraś z powyższych przyczyn może odpowiadać za taki stan rzeczy. Okres ten należy natychmiast skrócić i udać się do lekarza, jeżeli pojawią się takie objawy jak wyciek płynów z brodawki, gorączka czy też gwałtowny spadek masy ciała. Z jednostek chorobowych ogólnoustrojowych niewątpliwie za taki stan może odpowiadać choleostaza ( proces, w którym dochodzi do zastoju żółci), może to być także reakcja organizmu na stosowanie określonej grupy leków, reakcje alergiczne lub też niewydolność nerek. Nie można także wykluczyć destrukcyjnego działania stresu, choroby pasożytnicze a także choroby układu nerwowego.

Ginekolog Gdańsk Orunia doskonale wie, że przyczyny mogą być czasem bardziej oczywiste, tj. swędzenie sutków może być objawem tego, czego większość kobiet nie chce do siebie dopuścić – mamy tutaj na myśli ciążę. Mogło także dość do poparzenia okolic sutków podczas opalania topless a także zarażenia się grzybicą piersi. Jeżeli wszystkie powyższe przyczyny uda się wyeliminować, wypadałoby pomyśleć, czy nie mamy przypadkiem do czynienia z chorobami skóry czy też najzwyczajniej w świecie nie jest to efekt jakiegoś urazu. Tylko w dwóch przypadkach swędzenie sutków może być objawem choroby nowotworowej, mowa tutaj o chorobie Pageta oraz w zapalnym raku piersi. Ginekolog Gdańsk Orunia dzięki nowoczesnej diagnostyce obrazowej powinien w bardzo krótkim czasie wyeliminować możliwie najgroźniejsze jednostki chorobowe, by mieć czas na dokładne zlokalizowanie problemu i wdrożenie odpowiedniego procesu leczniczego. Dopiero podczas procesu leczniczego można zauważyć, czy udało się rozwiązać zasadniczy problem czy też  swędzenie sutków może być spowodowane jeszcze przez inną jednostkę chorobową.